Kolttien luottamusmiesvaali
Kolttien luottamusmiesvaalissa valitaan kolttien luottamusmies kaudelle 1.1.2024 – 31.12.2026.
Ennakkoäänestyspäivä maanantaina 2.10.2023
Äänestyspaikat ja -ajat:
Sevettijärvi: klo 18.00–19.00: Kolttatalo, Sevettijärventie 9080
Ivalo: klo 18.00–19.00: ortodoksisen kirkon seurakuntasali, Rantatie 22
Vaalipäivä sunnuntaina 8.10.2023
Äänestyspaikat ja -ajat:
Keväjärvi: klo 11.00–14.00: Joni ja Janica Gauriloffin talo, Nellimintie 1363
Näätämö: klo 11.00–14.00: Näätämö Pub, Sevettijärventie 12210
Nellim: klo 16.00–19.00: Nellimin kerhotalo, Siikajärventie 40
Sevettijärvi: klo 16.00–19.00: Kolttatalo, Sevettijärventie 9080
Kotiäänestys
Kotiäänestykseen oikeutetut henkilöt voivat äänestää ennakkoäänestyspäivänä maanantaina 2.10.2023. Äänestäjän on ilmoitettava halustaan äänestää kotonaan vaalilautakunnalle sähköpostilla tai puhelimitse viimeistään perjantaina 22.9.2023 kello 16.00.
Äänioikeus
Kolttien luottamusmiesvaalissa äänioikeutettuja ovat Inarin kunnassa 51 päivää ennen vaalipäivää asuvat täysivaltaiset koltat sekä heidän aviopuolisonsa.
Äänioikeus vaalissa on tarkastettavissa 4.-29.9.2023 välisenä aikana kolttien luottamusmiesvaalilautakunnalta sähköpostitse ja puhelimitse, vaalilautakunnan puheenjohtajalta Keväjärvellä (Nellimintie 1363) ja Kolttien kyläkokouksen toimistolta Sevettijärvellä (Sevettijärventie 9080).
Yhteystiedot
Kolttien luottamusmiesvaalilautakunta
sähköposti: vaal@saamisiidsaabbar.fi
puhelin: 040 447 9259
Vaalilautakunta
Koltta-asetuksen 43 §:n mukaan luottamusmiesvaalin toimeenpanoa varten valitun vaalilautakunnan tehtävänä on:
1) vaalin käytännön valmistelut;
2) äänioikeutettujen luettelon laatiminen;
3) ehdokaslistan laatiminen ja julkaiseminen;
4) vaalin ajasta ja vaalitavasta päättäminen ja siitä ilmoittaminen;
5) annettujen äänien laskeminen;
6) pöytäkirjan laatiminen vaalista; ja
7) vaalin tuloksen vahvistaminen ja sen ilmoittaminen.
Kolttien kyläkokouksissa maaliskuussa 2023 valittiin vaalilautakunta luottamusmiesvaalin toimeenpanoa varten.
Vaalilautakuntaan valittiin jäsenet ja heille henkilökohtaiset varajäsenet.
Näätämön alueen jaosto
Aune Mettäpuro, varajäsen Heini Wesslin
Jasmin Semenoff, varajäsen Tero Harju
Armas Hakkola
Nellim-Keväjärven jaosto
Jenna Gauriloff, varajäsen Matti Taskinen
Joni Gauriloff, varajäsen Teemu Titola
Helena Määttä, varajäsen Heidi Hänninen